Mes ugdome talentus Lietuvai!

Nacionalinė moksleivių akademija

Sekcijos

Akademijoje veikia šios sekcijos:

  • biologijos ir biochemijos,
  • chemijos,
  • ekonomikos ir vadybos,
  • informatikos,
  • fizikos ir nanotechnologijų,
  • lietuvių filologijos,
  • matematikos,
  • muzikos. Pastaba: šioje sekcijoje nuotoliniai mokymai nevyksta. Mokiniai į žiemos ir vasaros sesijas kviečiami pagal muzikos sekcijos vadovės, dėstytojų ir vieno iš NMA steigėjų – M. R. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas  „Pagalba Lietuvos vaikams” – rekomendacijas.

Atranką į visas kitas sekcijas kartą per metus (rugsėjo–spalio mėnesiais) vykdo NMA.

Nuotoliniu būdu kartą arba du kartus per mėnesį (išskyrus vasaros atostogas) mokiniams pateikiama įvairių praktinių ir teorinių užduočių. Mokytojai su užduotimi pateikia teorijos, pavyzdžių ir rekomenduojamos literatūros sąrašą. Kiekvienas mokinys gali konsultuotis su užduotis pateikusiu mokytoju, prašyti papildomos literatūros.

Gerai nuotoliniu būdu besimokantys mokiniai kviečiami į žiemos, pavasario arba rudens ir vasaros akivaizdines sesijas, per kurias didelis dėmesys skiriamas ne tik dalykinėms paskaitoms, bet ir asmenybės ugdymo užsiėmimams, vakaro renginiams.

Biologijos ir biochemijos sekcija

Vadovas: prof. habil. dr. Valdas Laurinavičius.
Kuratoriai:  Martyna Petrulytė.

Ši sekcija savo veiklą pradėjo 2006 m. UAB „Thermo Fisher Scientific“ iniciatyva. Joje sudaromos sąlygos biologijai ir biochemijai gabiems mokiniams gauti papildomų žinių. Bendradarbiaujama su universitetų dėstytojais ir mokslinių institutų darbuotojais. Siekiama padėti geriau suprasti biologinius reiškinius, įgyti daugiau naujausių žinių apie molekulinius gyvybės mokslus: genetiką, biochemiją, molekulinę biologiją, ląstelės biologiją, mikrobiologiją ir biotechnologijas.
Nuotoliniu būdu biologijos ir biochemijos sekcijos mokiniams pateikiama įvairių biocheminių ir biologinių praktinių bei teorinių užduočių, kurias rengia Lietuvos sveikatos mokslų, Vytauto Didžiojo, Vilniaus universitetų, Biochemijos ir Biotechnologijos institutų dėstytojai bei mokslininkai. Per sesijas mokiniai ne tik klausosi teorinių paskaitų, bet ir turi galimybę dirbti Lietuvos universitetų, Biotechnologijos instituto laboratorijose. Jose susipažįsta su naujausia mokslinių tyrimų įranga, atlieka bandymus.

Chemijos sekcija

Vadovas: prof. habil. dr. Eugenijus Butkus. 
Kuratorius: Vytautas Pečiukėnas.

Chemijos sekcijoje besimokantiems gabiems vaikams suteikiama galimybė plėsti chemijos žinias, padedama rengtis chemijos olimpiadoms. Atlikdami įvairias užduotis (spręsdami ir analizuodami uždavinius), mokiniai turi atskleisti savo gebėjimus ir stengtis pereiti į stipresnę grupę. Kiekvienai grupei pateikiama skirtingų užduočių, su kiekvienu mokiniu diskutuojama atskirai, taip suteikiant galimybę lavinti gebėjimus. Siekiama, kad mokinys gebėtų įvardyti problemas ir dėstytojo padedamas išmoktų jas tinkamai spręsti.

Ekonomikos sekcija

Vadovas: doc. dr. Modestas Gelbūda.
Kuratoriai: dr. Aurelija Proškutė, Karolis Navickas.

Ekonomika – tai menas pasiekti gyvenime kaip galima daugiau (Bernardas Šo).

Programos tikslas – lavinti vaikų ekonominį mąstymą, mokyti stebėti ir vertinti šalies bei pasaulio ekonomikos įvykius, suprasti jos dėsnius.
Užduočių komplektus sudaro įvairūs testai, klausimai, uždaviniai, esė aktualiomis ekonomikos temomis, realių ekonomikos įvykių komentarai ir pan. Rengiant užduotis, atsižvelgiama į mokinių pasirengimo lygį ir pageidavimus.

Fizikos ir nanotechnologijų sekcija

Vadovė: doc. dr. Živilė Rutkūnienė.
Kuratoriai: dr. Rasa Žostautienė, Lukas Stankevičius.

Į šią sekciją stengiamasi suburti fizika bei šiuolaikinėmis nanotechnologijomis besidominčius vaikus, norinčius kūrybiškai tobulėti ir plačiau pažinti visatą. Mokiniai gilina fizikos žinias, išmoksta susirasti ir atsirinkti reikalingą informaciją, susipažįsta su šiuolaikinio mokslo sprendžiamomis ekologijos, informacinių technologijų, energijos gamybos ir saugojimo, medžiagų mokslo, maisto pramonės, valstybės saugumo ir apsaugos problemomis. Itin tiksliai veikiantys ir itin maži objektai gali praversti daugelyje sričių – nuo funkcionalesnių prietaisų, galingesnių kompiuterių, efektyvesnių medžiagų ir maisto apdorojimo būdų ar gerokai tvirtesnių medžiagų iki stulbinamų perversmų medicinoje.
Svarbiausia mokymo priemonė – tiesioginis ir nuolatinis bendravimas su sekcijos kuratoriais. Kurso metu mokiniai atlieka nedidelės apimties tiriamuosius ir/arba apžvalginius mokslo darbus. Mokiniams skirtos užduotys padeda ugdyti kūrybinį mąstymą, komunikacinius gebėjimus, atsakomybę, valią.

Informatikos sekcija

Vadovė: dr. Jūratė Skūpienė.
Kuratorius: Artūras Lapinskas.

Šioje sekcijoje nuotoliniu būdu rengiamasi informatikos olimpiadoms, užduotys sprendžiamos ir pateikiamos varžybų sistemai.
Per akivaizdines sesijas daugiau dėmesio skiriama įvairioms mokslinėms ir praktinėms informatikos sritims, mokomasi taikyti įgytas žinias. Mokiniai turi progą pabendrauti su Lietuvos bei užsienio šalių profesionaliais informatikais, sužinoti, kas vyksta mokslo ir verslo pasaulyje.

Lietuvių filologijos sekcija

Vadovas: prof. dr. Dainius Vaitiekūnas.

Kūrybiškumas turi būti skatinamas, o kūrybiškos asmenybės – visokeriopai palaikomos. To siekia į sekciją susibūrę mokiniai, mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai, rašytojai ir aktoriai. Kūrybinė veikla suvokiama ne tik kaip įvairaus pobūdžio tekstų rašymas ir interpretacijos, bet ir kaip tiesioginis bei netiesioginis kūrybingų asmenybių dialogas.
Šioje sekcijoje siekiama ugdyti mokinių kūrybinę saviraišką, plėsti kultūrinį akiratį, formuoti originalų požiūrį ir savitumą, mokyti tikslingai rinktis raiškos priemones. Todėl praktinės užduotys yra derinamos su literatūros teorija. Per sesijas mokiniai turi galimybę bendrauti ir kurti su profesionalais – rašytojais, aktoriais ir kt.

Matematikos sekcija

Vadovas: m. e. Leonas Narkevičius.

Mokiniai šioje sekcijoje yra suskirstyti į grupes pagal klases ir pasiekimus. Jeigu tam tikros grupės mokiniams pateiktos užduotys atrodo per lengvos arba per sunkios, jie perkeliami į kitą grupę. Kiekvienai grupei du kartus per mėnesį pateikiama skirtingų, mokinių lygį atitinkančių, olimpiadoms reikalingų matematikos užduočių. Dėstytojai nurodo teoriją, pavyzdžių, uždavinių savarankiškam darbui. Su stipriausia olimpiadininkų grupe dirba pakviesti pasaulinių olimpiadų prizininkai.

Muzikos sekcija

Vadovė: dr. Gabrielė Kondrotaitė.

Šioje sekcijoje nuotoliniai mokymai nevyksta. Muzikos sekcija suformuojama tik per žiemos ir vasaros sesijas. Mokiniai turi galimybę intensyviai mokytis groti pas savo srities specialistus: pianistą Andrių Žlabį, violončelininką Mindaugą Bačkų, fleitininką Vytautą Sriubikį ir kt. NMA vasaros ir žiemos sesijas vainikuoja muzikos sekcijos mokinių koncertas.

Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.